Тім’ячко у дитини (fontanelle — лат. «джерельце»)

розділ: Дитяча неврологія,  дата: 14.02.2021,  автор: Одінцова О.Ю. дитячий невролог.

Якщо обережно провести пальцями по голівці новонародженого, ви можете відчути пару м’яких ділянок замість кістки. Ці м’які місця, де кістки черепа дитини ще не з’єдналися, називаються тім’ячками. Вони є частиною нормального розвитку, і виконують дві важливі функції: Основна - це пристосування голівки до родових шляхів жінки. Друга функція – ріст голівки. Саме тому розміри і терміни закриття великого тім’ячка індивідуальні.

У новонарожденної дитини 6 тім’ячок:

Переднє (велике) – розміри від 0,5 до 5,0 см, терміни закриття від 3 до 24 місяців (в середньому 7-18 місяців)

Заднє (маленьке)– розміри від 0,5 до 1,5 см терміни закриття від 0 до 2 місяців

Чотири бокових тім’ячка у доношених дітей при народженні закриті.

Велике тім’ячко має ромбоподібну форму, відносно м’яке і пласке, може пульсувати і злегка вибухати, коли малюк плаче. 

Найбільш поширенні питання про тім’ячко

Чи можна торкатися тім’ячка? Не треба уникати дотику до тім’ячка, оскільки головний мозок надійно захищено міцною мембраною і шаром тканини. Голівку малюка безпечно гладити, торкатися і розчісувати.

Якщо тім’ячко закрилося раніше 3 місяців? Дитяча голівка росте не залежно від того, закрилося тім’ячко чи ні, оскільки ріст відбувається по швах між кістками черепа. Якщо тім’ячко швидко закривається, а інших тривожних симптомів немає, приріст об'єму голови в нормі, то і немає привидів для хвилювання.

Якщо у малюка відстрочене закриття тім’ячка? Це може бути варіантом норми при відсутності інших скарг і нормальному розвитку дитини.

Чи впливає вітамін Д на закриття тім’ячка? На терміни закриття тім’ячка не впливає дієта годуючої матері, прийом вітаміну Д і кальцію. Це залежить від індивідуальних особливостей дитини.

P.S. Хоча існує значна індивідуальна варіабельність термінів закриття переднього тім’ячка, і раннє або відстрочене закриття може бути варіантом норми, така ситуація потребує спостерігання лікаря.

https://www.uptodate.com/contents/the-pediatric-physical-examination-heent?search=fontanelle&source=search_result&selectedTitle=1~117&usage_type=default&display_rank=1

Здорового і успішного зростання! З повагою, дитячий невролог Одінцова Олена.