Офіційна сторінка дитячої амбулаторії «Педіатр Плюс»
+38 (057) 754 99 79, +38 (095) 717 70 48, +38 (097) 708 64 67, +38 (093) 535 85 42

Інтервали між вакцинами

розділ: Щеплення,   дата: 26.08.2021,   автор: Ключка Р.А. по материалам www.cdc.gov      

Досить часто батьки запитують нас - який повинен бути проміжок часу між вакцинами? Чи існують мінімальні інтервали або максимальні?

Вакцинацію рекомендовано починати у наймолодшому віці, з якого дозволяється (згідно інструкції виробника) використовувати ту чи іншу вакцину. Графік імунізації визначається органом регулювання кожної країни окремо (в нашому випадку це Міністерство охорони здоров'я).

Мінімальний інтервал між двома дозами однієї вакцини - це найкоротший проміжок часу, в якому можна очікувати адекватної імунної відповіді на другу дозу (зазвичай, це 28 днів). Тобто проблема полягає в тому, що доза, введена занадто рано після попередньої, може зменшити реакцію і не досягти поставленої мети.

Максимальний інтервал - його не існує. По-перше, давайте прояснимо одну популярну, але помилкову думку. Не існує такого поняття як "максимальний інтервал між етапами вакцинації". За дуже обмеженими випадками вам не потрібно перезапускати серію вакцинації у випадку, якщо пауза після попереднього етапу довше рекомендованої. Дози, що вводяться навіть на роки пізніше рекомендованого часу, все ще діють, оскільки наш організм має імунологічну пам'ять. Справжня проблема - це той факт, що поки всі етапи імунізації не будуть завершені, людина залишається сприйнятливою до асоційованої інфекції.

Навпаки, мінімальний інтервал має велике значення. Коли дві дози вводяться занадто близько одна від одної, наш організм має недостатньо часу для формування імунної відповіді. В цьому випадку ефективність вакцинації не може бути гарантована.

Бажано дотримуватися національного графіку вакцинації та рекомендованих інтервалів, але є випадки, коли деяким дорослим або дітям потрібно планувати вакцинацію з мінімальним інтервалом:

  • Дитина почала вакцинуватися пізніше рекомендованих термінів
  • Планується поїздка за кордон

Особливі випадки мінімального віку та інтервалів.

Такі дитячі вакцини потребують більше пояснень щодо їх використання:

  • Гепатит В. В цьому випадку графік вакцинації є доволі гнучким і може змінюватися до тих пір, поки виконуються всі вимоги (4 тижні мінімальний інтервал між дозами 1 та 2, не менше 8 тижнів між дозами 2 та 3, не менше 16 тижнів між дозами 1 та 3. Останню дозу в серії дитина не повинна отримувати раніше 24 тижнів для формування адекватної імунної відповіді).
  • БЦЖ. Вакцинацію не проводять в один день з іншими вакцинами. Інші можуть бути проведені за місяць до або через місяць після вакцини БЦЖ. Виключення - вакцина від гепатиту В, яку за національним календарем щеплень вводять на 1 добу життя немовляти, а БЦЖ - на 3 добу.
  • При введенні 1) 2 чи більше інактивованих вакцин, 2) 1 жива вакцина+1 чи більше інактивованих - інтервал може бути будь-яким. Основне правило - вводити вакцини в різні ділянки тіла.
  • 2 чи більше живих вакцин - в різні ділянки тіла (або у вигляді суспензії) - в один день або з інтервалом 28 днів.

Декілька фактів щодо поєднання вакцин від різних інфекцій.

Приклади вакцин

  • Інактивовані (також сюди відносиманатоксини та субодиничні): гепатит В, коклюш, поліомієліт (ІПВ), грип, дифтерія, пневмокок, ХІБ, правець.
  • Живі: ротавірусна інфекція, КПК, вітряна віспа, поліомієліт (ОПВ).

Матеріал підготовив лікар-педіатр Ключка Роман Олександрович

https://www.cdc.gov/vaccines/pubs/pinkbook/downloads/appendices/A/age-interval-table.pdf

https://www.immunize.org/technically-speaking/20120301.asp