Офіційна сторінка дитячої амбулаторії «Педіатр Плюс»
+38 (057) 754 99 79, +38 (095) 717 70 48, +38 (097) 708 64 67, +38 (093) 535 85 42

Iнфантильнi спазми

розділ: Дитяча неврологія,   дата: 04.12.2021,   автор: Одiнцова О.Ю      

З 1 до 7 грудня - тиждень поширеня інформації про інфантильні спазми (Синдром Веста) - це форма епілепсії, що виникає на першому році життя (частіше 4-8 міс) і характеризується тріадою симптомів:

1. Спазми – короткі 1-2 секунди епізоди скорочення м'язів шиї, тулуба, рук, ніг та живота, по типу «складання» або рідше «розгинання». Під час спазму все тіло напружується, руки викидаються убік, ноги та голова згинаються вперед. Іноді нагадуючи переляк. Такі спазми відбуваються серіями з перервою в 10-15 секунд. Найчастіше спостерігаються при пробудженні.

2. На електроенцефалограмі реєструється специфічний, характерний для інфальтильних спазмів патерн (малюнок) гіпсаритмія

3. Зупинка, регрес психомоторного розвитку - невдовзі (кілька тижнів) після початку спазмів, у дитини відзначається втрата раніше засвоєних моторних навичок та навичок соціальної взаємодії (зорового контакту, посмішок, лепету)

Дуже важлива рання діагностика, оскільки ранній початок терапії дозволяє знизити ризики затримок психомоторного розвитку.

! Важливо записати відео епізодів, це допоможе лікарю диференціювати з безпечними станами – рефлексом Моро, самостимуляцією, доброякісний неепілептичний міоклонус дитинства (Синдром Феджермана), епізоди тремтіння, що провокуються сечовипусканням, емоціями.

При підозрі на інфантильні спазми лікар призначить пройти обстеження за встановленим алгоритмом, починаючи з електроенцефалографії. Це дозволить, не лише встановити діагноз, а й встановити причину, оскільки це впливає на лікування та прогноз.Причинами можуть бути структурні аномалії головного мозку, травми, інфекції, генетичні та метаболічні порушення, іноді не вдається знайти причини.

Після встановлення діагнозу, необхідно в найкоротші терміни розпочати терапію, оскільки це впливає на прогноз. Короткий Lead time (час від дебюту інфантильних спазмів до початку лікування) до початку ефективного лікування покращує прогнози за результатами розвитку дитини.

У дітей, які мали нормотиповий розвиток до появи спазмів, при своєчасно призначеному лікуванні, можливе повне одужання без затримок розвитку.

Ускладнюється все тим, що основні варіанти лікування інфантильних спазмів – гормональна терапія (АКТГ) та протисудомний препарат (перша лінія - вігабатрин), рекомендовані сучасними керівництвами не зареєстровані в Україні.

З повагою, дитячий невролог Одінцова Олена!

https://www.uptodate.com/contents/management-and-prognosis-of-infantile-spasms?search=infantile%20spasms&source=search_result&selectedTitle=2~67&usage_type=default&display_rank=2

https://www.childneurologyfoundation.org/3700-2/